Mon-Fri 8:00-20:00 | Sat 9:00-15:00

Wróć do poprzedniej strony

Terapia czaszkowo-krzyżowa Wrocław

terapia czaszkowo krzyżowa Wrocław

Terapia czaszkowo–krzyżowa, inaczej terapia cranio–sacralna, to odłam osteopatii, często nazywany osteopatią kranialną.

 

Polega na delikatnej manipulacji i uciskaniu punktów w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej oraz kości krzyżowej.

Terapia czaszkowo-krzyżowa - na czym polega?

Terapia czaszkowo-krzyżowa to delikatna metoda zapewniająca ulgę w różnych objawach, wliczając w to bóle głowy oraz szyi, a także efekty uboczne leczenia onkologicznego

 

Podczas terapii czaszkowo-krzyżowej terapeuta za pomocą delikatnego dotyku bada błony, struktury powięziowe i ruch płynów w centralnym układzie nerwowym oraz w jego otoczeniu. Obniżenie napięcia w centralnym układzie nerwowym poprawia samopoczucie poprzez wyeliminowanie bólu oraz wzmocnienie zdrowia i odporności.

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa koncentruje się na delikatnym układaniu rąk, w celu uwolnienia tkanki łącznej nazywanej powięzią. Powięź (z łaciny słowo oznaczające “pasmo”) jest tkanką okrywającą mięśnie, organy, gruczoły, nerwy, naczynia krwionośne, mózg i rdzeń kręgowy, tworząc sieć łączącą całe ciało.

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się na założeniu, że wszystkie struktury ciała są ze sobą połączone na różnych poziomach. 

 

Uważa się, że terapia czaszkowo-krzyżowa poprawia wydajność zachodzenia procesów biologicznych poprzez pobudzenie naturalnych zdolności organizmu do samoleczenia, samoregulacji i samokorekcji. Ten rodzaj terapii, może być z powodzeniem stosowany tak w przypadku dzieci jak i dorosłych

Terapia czaszkowo-krzyżowa - jak wygląda?

Terapia czaszkowo-krzyżowa rozpocznie się od tego, że terapeuta zapyta Cię o doskwierające objawy i wszelkie schorzenia, których skutki odczuwasz obecnie. 

 

Przeprowadzenie zabiegu zazwyczaj nie wymaga zdejmowania odzieży, dlatego na wizytę należy założyć wygodne ubrania

 

Sesja terapii czaszkowo-krzyżowej trwa około godziny i najczęściej rozpoczyna się od położenia się na grzbiecie na stole do masażu. Terapeuta może rozpocząć zabieg od głowy, stóp albo środka ciała. 

 

Wykorzystując nacisk o sile 5 gramów, terapeuta będzie delikatnie trzymać Twoje nogi, głowę albo kość krzyżową, żeby badać subtelne rytmy i napięcie w powięziach

 

Jeżeli terapeuta uzna to za konieczne, może zacząć Cię delikatnie uciskać albo zmienić Twoją pozycję, aby unormować przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. W niektórych przypadkach, terapeuta może zastosować metody uwalniania tkanek, podczas podtrzymywania jednej z Twoich kończyn. 

 

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa może przynosić odczucia, takie jak:

 

  • Uczucie głębokiego relaksu
  • Zasypianie i późniejsze przywoływanie wspomnień i widzenie kolorów
  • Uczucie pulsowania
  • Mrowienie
  • Odczuwanie gorąca albo zimna 

 

Terapeuta wykorzystując delikatne techniki uciskowe, oceni stan Twojego systemu powięziowego. Lekki dotyk i uwolnienie powięzi może pomóc mięśniom i narządom naturalnie rozładować napięcie i poprawić ich funkcjonowanie. W trakcie terapii czaszkowo-krzyżowej pacjenci zgłaszają odczuwanie głębokiego odprężenia. 

Terapia czaszkowo-krzyżowa - jakie wskazania?

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest wskazana w przypadku takich objawów jak:

 

  • Przewlekły ból
  • Fibromialgia
  • Migrenowe bóle głowy 
  • Złożone zespoły bólowe 
  • Zrosty powięziowe
  • Stwardnienie rozsiane
  • Neuralgia
  • Choroby neurodegeneracyjne 
  • Zespół stawu skroniowo-żuchwowego.
  • Udar mózgu
  • Zespół wstrząsowy
  • Zaburzenia mowy
  • Epilepsja

 

Badanie z 2012 roku wykazało, że terapia czaszkowo-krzyżowa jest skuteczna w zmniejszaniu uciążliwości objawów u pacjentów z ciężkimi migrenami. W kolejnym badaniu naukowcy zauważyli, że po zastosowaniu tego szczególnego rodzaju terapii pacjenci z fibromialgią doświadczyli złagodzenia objawów, w tym obniżenia bólu i niepokoju

 

 

Cena Terapii czaszkowo-krzyżowej wynosi:

 

  • 190 zł – 45-60 minut

 

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa – czytaj więcej

 

Upledger, John E., Richard Grossinger, and Donald Ash. CranioSacral therapy: What it is, how it works. North Atlantic Books, 2008.

Haller, Heidemarie, et al. „Craniosacral therapy for chronic pain: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials.” BMC musculoskeletal disorders 21.1 (2020): 1-14.

Terapeuta:

Dorota Lula
Terapeuta

Fizjoterapeutka stosująca w swojej praktyce leczenie osteopatyczne. Specjalizująca się w terapii Cranio-Sacralnej Upledger’a (czaszkowo- krzyżowej) –dr John S. Page oraz osteopatii wisceralnej(trzewnej) – dr Stephen Sandler .

Wieloletnia asystentka dr John’a S. Page’a (założyciela Instytutu Upledgera w Anglii oraz międzynarodowego instruktora terapii Cranio-Sacralnej Upledger’a).

Tomasz Wolak
Terapeuta

Opolanin z urodzenia, podróżnik z ciekawości… W wieku 22 lata ciekawość poprowadziła go do podróży po Europie. Po paru latach poznawania naszego kontynentu osiadł na dłużej we Francji, gdzie w klasztorze buddyjskim odbył dwa trzyletnie odosobnienia medytacyjne pod kierunkiem Lamy Geundyna, poznając i ćwicząc różne metody medytacji.

Rafał Banasiak
Terapeuta

Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (studia magisterskie – Promocja Zdrowia), Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach (studia magisterskie – Fizjoterapia) oraz Osteopathie Schule Deutschland – Akademię Osteopatii (5-letnie podyplomowe).

Obecnie jest również nauczycielem Akademickim na Wyższej Uczelni i prowadzi zajęcia ze studentami. W pracy bazuje głównie na Autonomicznym Układzie Nerwowym.

Contact information

IMC Health Center
ul. Strzelińska 41
55-010 Żerniki Wrocławskie
phone: +48 730 597 597,

Working hours

Pn-Pt 8:00-20:00 | Sb 9:00-15:00
Make an appointment!